Anorganická látka

Co je to anorganická látka?

Anorganickými látkami rozumíme materiály, které pocházejí z neživé přírody, tedy minerálního původu.

Termín "anorganický" se používá pro látky, které nejsou organického původu. Anorganická chemie se zabývá studiem všech prvků a jejich sloučenin, s výjimkou většiny sloučenin uhlíku. Typickými příklady jsou různé minerály a soli.

Anorganická látka vs. organická látka

Anorganické látky jsou opakem látek organických. Jsou neústrojnými látkami, které nejsou založeny na uhlíkových řetězcích. Jsou složeny z anorganických sloučenin nebo chemických prvků.

Charakteristika anorganických látek

Anorganická sloučenina nebo chemicky čistá látka se skládá z jednoho druhu molekul nebo atomů. Obvykle se jedná o různorodé směsi s libovolným složením.

Struktura anorganických látek

Struktura anorganických látek se dělí na heterogenní a homogenní. Heterogenní struktura zahrnuje různé fáze nebo složky, zatímco homogenní struktura je jednotná a nemá žádné odlišné složky.

Etymologie slova an-organická látka

Termín „anorganická látka“ pochází z řeckého slova „organikos“, což znamená „patřící k nástrojům nebo orgánům“. Anorganická látka se v chemii používá k označení látek, které neobsahují uhlík v kombinaci s vodíkem, což je typické pro organické sloučeniny.

Anorganické látky jsou tvořeny především anorganickými sloučeninami nebo chemickými prvky a jsou většinou složené z jednoho druhu molekul nebo atomů. Tyto látky mohou mít libovolné složení, které neodpovídá strukturám běžným pro organické sloučeniny, jako jsou například kovy, soli, minerály a oxidy

 

Zpět na: Slovník pojmů

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz