Čidla kvality vzduchu
Čistý vzduch je základ zdraví
V našich domovech a pracovištích se vnitřní prostředí za posledních padesát let výrazně proměnilo. Důvody jsou popsány v jiném článku, ale zde připomeneme několik z nich. Po druhé světové válce nastal technologický pokrok, který vedl k horší kvalitě vnitřního vzduchu kvůli industrializaci, používání syntetických materiálů, chemikálií a nárůstu počtu domácích spotřebičů uvolňujících různé látky (VOC) do vzduchu.
Změny v topných systémech a přechod od pevných paliv snížily přirozenou ventilaci v domácnostech a přispěly k akumulaci VOC látek. Moderní stavební metody a snaha o energetickou účinnost vedly k těsnějším budovám, což s odstraněním komínů zhoršuje přirozené ředění vnitřního vzduchu. Vědomí zdravotních rizik spojených se špatnou kvalitou vzduchu vyústilo v potřebu efektivnějších, a hlavně automatických způsobů ventilace, neboť venkovní vzduch je většinou až pětkrát čistější.
- čidlo na Oxid uhličitý (CO2)
- Organické těkavé látky (TVOC-VOC)
- Relativní vlhkost (RH)
- Kombinované čidla kvality vzduchu
- Teplota (T)
- Radon (Rn)
- Prachová čidla (PM 2,5)
Nejprodávanější
Místní šetření, je základním krokem, k trvalému odstranění plísní ve vašem domově. Relativni vlhkost | vlhkost ve zdech | detekce tepelných mostů | vady stavby | Náš technik...
Vzduch pod kontrolou
Mít kvalitu vzduchu pod kontrolou může někomu připadat jako zbytečnost, ale to se změní ve chvíli, kdy začnou doma měřit a sledovat hodnoty plynů a chemických látek ve vnitřním prostředí.
Přístroje, které toto umožňují, bývají označovány jako „čidla kvality vzduchu“ nebo „senzory kvality vzduchu“. Tyto přístroje nejen měří hodnoty v pravidelných intervalech, ale také je zaznamenávají, což umožňuje sledovat vývoj kvality vnitřního vzduchu. Čidlo kvality vzduchu je dnes potřeba každému, protože lidské smysly nedokážou rozpoznat nebezpečné látky ve vzduchu, které mohou být bezbarvé, bez chuti a bez zápachu. Vědecký pokrok nám přinesl elektronické pomůcky, které nám pomáhají monitorovat i kvalitu vzduchu, kde trávíme třetinu dne, jako je doma, v práci nebo v ložnici.
Čistý nezávadný vzduch je tu pro všechny
Bez ohledu na to, zda jsme doma, v práci, ve fitness centru, na návštěvě nebo v nemocnici, potřebujeme k životu vodu, jídlo a vzduch. Čidla kvality vzduchu měří koncentrace plynů nebo chemických látek a podle zjištěných hodnot vyvolávají různé akce, jako je zapnutí ventilace, klimatizace, rekuperace nebo odsávání, nebo upozornění uživatele. Vývoj čidel kvality vzduchu za posledních deset let výrazně pokročil a dnes si můžete pořídit cenově dostupná a kvalitní zařízení pro monitorování a řízení kvality vzduchu.
Co a proč měříme?
Měříme různé parametry, jako jsou oxid uhličitý (CO2), organické těkavé látky (VOC), relativní vlhkost (RH), teplotu, radon (Rn) a poletavý prach (PM2.5, PM5, PM10), které mají vliv na kvalitu vzduchu a mohou představovat zdravotní rizika. Pravidelné monitorování těchto veličin je klíčové pro udržení zdravého vnitřního prostředí.