Nanonátěr na střechu
Údržba střechy fotokatalýzou
Chcete mít dlouhodobě čistou (nejen) sedlovou střechu bez mechu, mechorostů, plísní a lišejníků?
Odstranění mechu, mechorostů, plísní a lišejníků ze střechy nemusí být složité – stačí kartáč a voda. Ale co udělat, abyste za tři až pět let nemuseli tuto akci opakovat a čistit nebo si nechat vyčistit střechu?
Nejlevnější varianta je nechat si střechu opakovaně umýt nebo ne...?!
Šikovný horolezec si rád přivydělá, když vám střechu umyje tlakovou vodou. Je to rychlé a relativně levné řešení, které však nezabrání opakování problému. Po několika letech se musíte na střechu opět podívat a znovu ji umýt.
Z jakých možností vybíráme:
- Opakovaně umývat
- Ošetřit střešní tašky chemicky (fungicid, pesticid)
- Hydrofobizant
Všechny tyto postupy jsou funkční, každý po svém, ale všechny mají jen dočasný efekt.
- 4. Fotokatalýza
Můžete zvolit rychlé, chytré a trvalé řešení pomocí revoluční nano-technologii. Pomocí Hydrofilního přípravku ve formě fotokatalytické vrstvy. Fotokatalýza využívá energii světla, a proto je povrch dlouhodobě funkční a čistý.
Biotické napadení střechy
Biotické napadení střechy představuje růst mechu, mechorostů, plísní a lišejníků na střešní krytině. Tyto organismy nejenže narušují estetický vzhled střechy, ale také mohou způsobit vážné škody na střešní konstrukci. Kořínky mechu mohou proniknout až do střešní konstrukce, což vede k postupnému narušení materiálu a zvýšení rizika zatékání vody do domu.
Negativní dopady biotického napadení střechy
- Zdravotní rizika: Plísně mohou způsobovat alergie a dýchací problémy, což negativně ovlivňuje zdraví obyvatel domu, obzvláště když máte střešní okna, kterými přivádíte do interiéru čerstvý vzduch.
- Poškození střechy: Mech a lišejníky mohou narušit povrch střešní krytiny, nadzvedávat tašky a ucpávat okapy, což může vést k vážným poškozením střechy a tím i ke škodám na majetku.
Řešení biotického napadení střechy nemusí být složité ani časově či finančně náročné.
Čištění střechy, když je bioticky napadená:
- Pravidelná údržba střechy – odborníci doporučují umývat střechu jednou ročně, což není pro mnoho lidí reálné řešení.
- Chemické ošetření – přípravky na principu fungicidů jsou účinné, ale jejich účinek časem vyprchá, sublimuje (odpaří se).
- Fotokatalytické ošetření – fotokatalytická vrstva je dlouhodobým řešením, které neuvolňuje žádné chemikálie. Při vystavení slunečnímu záření zamezuje růstu mechu, lišejníků a plísní. Jako vedlejší efekt čistí vzduch a udržuje povrch čistý. Fotokatalytická vrstva se často používá i na památky a historické budovy, které jsou náchylné k biotickému napadení.
Ochrana nezateplených fasád a střech
Funkční nátěry FN NANO® dlouhodobě a spolehlivě ochrání kámen, beton, keramiku i dřevo před znehodnocením atmosférickou špínou a mikrobiologickým napadením plísněmi a řasami, mechem i lišejníkem. Mikrobiologické napadení a špína, která se usazuje na povrchu fasád, střech a stavebních konstrukcí ze vzduchu znečistěného automobilovou dopravou, spalováním fosilních paliv v kotelnách a průmyslovými provozy, dokáže velmi rychle znehodnotit vzhled i těch nejreprezentativnějších staveb. Obnovení čistého vzhledu vyžaduje často poměrně velké náklady na očištění s využitím chemických přípravků a tlakové vody. V některých případech dochází k nevratnému poškození fasády.
Pevný a porézní podklad je základem pro nanesení nátěrové vrstvy funkčního nátěru FN NANO®, který je pak stále prodyšný a aktivní. Pokud je povrch stavby natřen funkčním nátěrem FN NANO®, získává super-silnou samočistící schopnost a špína ani plísně a řasy se na něm neusazují. Vysoká paropropustnost a prostupnost vody FN NANO® nátěrovou vrstvou a její velmi dobrá mrazuvzdornost je velkou výhodou při ochraně kamenných povrchů, které jsou nasáklivé pro vodu (například pískovec). Pokud jsou v zimním období opatřeny ochranným nátěrem s nižší prostupností pro vodní páry než má FN NANO®, dochází často k hromadění vody uvnitř kamene a její zmrznutí pak urychluje jeho erozi.
Fotokatalytická ochrana je ideální volbou pro ty, kteří hledají ekologické a dlouhodobé řešení. Při správné aplikaci a pravidelné údržbě zajišťuje čistou a zdravou střechu bez mechu a plísní. Údržba fotokatalytických povrchů je jednoduchá. Jednou za cca 10 let (+/- 3 roky) musíte obnovit fotokatalytický povrch, jelikož vlivem povětrnostních podmínek může dojít k abrazi fotokatalytické vrstvy.
Střecha si po celou dobu udrží svůj estetický pěkný vzhled i barevnost. Nemusíte čekat na okamžik, kdy vám při každém větším dešti padá ze střechy mech na hlavu.
Kontaktujte nás na info@NT1.cz nebo na +420 730 890 296. Poradíme, nasměrujeme a vysvětlíme, jak postupovat při údržbě střech pomoci fotokatalýzy.